W naszej szkole od wielu lat wydawana jest gazetka szkolna "Szkolpress". Tutaj możecie przeczytać artykuły, które się w niej ukazują. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, przyjaciół i sympatyków SP 29 do śledzenia naszej gazetki.

wtorek, 22 grudnia 2020

ZACZYNAMY!

 


Szkolpress to gazetka-blog tworzona przez uczniów. Blog będzie
zapełniany artykułami, wywiadami, reportażami, recenzjami pisanymi przez naszych uczniów.

Kochani Uczniowie i Uczennice!

Jeśli macie ochotę zostać szkolnym dziennikarzem, potraficie pisać ładnie i składnie, jesteście kreatywni i już macie pomysł na to, co powinno się znaleźć w Szkolpressie zapraszamy do zostania jego reporterem!

Szkolpress będzie też dostarczał informacji z działalności samorządu, życia świetlicy, o sukcesach naszych uczniów.

Wsparcie dla redaktorów zapewniają panie Karolina Kwiatkowska i Jagoda Niedbała.

Życzenia samorządu

 


        

czwartek, 17 grudnia 2020

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

 Nadchodzą ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA!

 

Każdy kraj ma swoje tradycje bożonarodzeniowe, niektóre z nich znacznie różnią się od tych, które obchodzimy w Polsce. Oto spis jednych z ciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w innych krajach:

1. Australia – Święta w Australii są moim zdaniem jednymi z najciekawszych świąt z tej listy. Nie pada u nich śnieg a ,,kolacja wigilijna” jest jedzona na plaży. Wszyscy dają sobie dużo kartek, a kartki, które otrzymali wkładają pod choinkę. Najciekawszą rzeczą w ich świętach jest chyba strój świętego Mikołaja, wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Ubrany jest on w strój płetwonurka, niekiedy też przypływa na desce surfingowej

2. Hiszpania – Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii trwają znacznie dużej niż w pozostałych częściach Europy, bo od 22 grudnia aż do 6 stycznia, ale nie to jest w Hiszpanii najciekawsze. Dzień 28 grudnia to Dzień Świętych Niewiniątek, czyli dzień, w którym według legendy król Herod rozkazał zabić wszystkie nowo narodzone dzieci, by zgładzić małego Jezusa. Na pozór wydawałoby się, że to święto religijne i dość ponure. Jednak prawda jest zupełnie inna – to święto jest odpowiednikiem Prima Aprilis. Tak więc jest pełne śmiechu, zabawy i żartów…

3. Norwegia – Norwegowie w Wigilię chowają wszystkie miotły. Może się to wydawać dziwne, ale wierzą oni, że tego dnia przerażające czarownice błąkają się po Ziemi i szukają pozostawionych mioteł by na nich odlecieć. 

4. Islandia – w Islandii dzieci nie dostają prezentów od świętego Mikołaja. Przynoszą je magiczne elfy pochodzące z gór. Obdarowują one najmłodszych przez kolejne 13 dni, codziennie zostawiając im drobne prezenty w butach pozostawionych na noc na parapecie. Niegrzeczne dzieci mogą liczyć jedynie na… zgniłego ziemniaka….

5.Czechy i Słowacja - w Czechach i Słowacji obchodzi się Boże Narodzenie tak jak w Polsce. Wiele zwyczajów jest takich samych, ale czy to znaczy, że nic nas jednak nie zaskoczy? Wigilia jest dniem wolnym od pracy. Do tradycji wigilijnych należy wróżenie (lanie ołowiu, przekrajanie jabłka, rzucanie butem w drzwi przez panny na wydaniu), ale też całodzienny post czy wigilijna kolacja. Kto pięknie i wzorowo będzie trzymał post przez cały dzień, ten pod koniec dnia zobaczy złotą świnkę, która przynosi szczęście. Czesi i Słowacy mają opłatki, ale nie łamią się nimi tylko smarują je miodem i zagryzają do zupy.

6. Boże Narodzenie w Niemczech także jest podobne do polskich świąt. Z Niemiec wywodzi się choinka. Brak jest u nich wolnego miejsca przy stole i łamania się opłatkiem. Za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje pieniążek, który zapewnić ma szczęście i dostatek na przyszły rok. Dodatkowo dzieci dostają specjalny talerz, na którym znajdują się suszone oraz świeże owoce, orzechy i ciasta.

7. Białoruś, Ukraina i Litwa to kraje, w których dominuje prawosławie. Kalendarz jakim się tam posługują jest przesunięty w stosunku do naszego mniej więcej o dwa tygodnie. Najważniejszy jest u nich Nowy Rok. W  sylwestra pojawia się choinka, prezenty i suto zastawiony stół. Boże Narodzenie obchodzi się zaś w tydzień po Nowym Roku, czyli 6 stycznia.

 

ŻYCZENIA


 

DOBRA RADA

 


W tym roku ferie zimowe będą trwały od 4 do 17 stycznia, biorąc pod uwagę nadchodzące święta, będą one połączone od 23 grudnia do 17 stycznia.

Związku z pandemią koronawirusa jest ograniczona ilość zgromadzeń ludzi, jednak nie zwalnia nas to od dbania o swoje zdrowie. Całe ferie nie możemy przesiedzieć w domach przed telewizorami. Jeśli jest to możliwe, można iść na krótki spacer np.: do parku, pamiętając o maseczkach, które mają zakrywać usta jaki i nos oraz o społecznym dystansie 2m. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub zdrowie nam nie pozwala, nie ryzykujmy, zostańmy w domu i zróbmy coś pożytecznego np.: upieczmy ciastka lub poświęćmy czas na sprzątaniu pokoju. 

środa, 16 grudnia 2020

A MOŻE KSIĄŻKA?

 


Przerwa Świąteczna za pasem, a przecież nie można cały czas grać na komputerze. Więc może warto zacząć czytać? Tylko co? W odpowiedzi na to pytanie przedstawiam Wam listę książek, które podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. :)

Młodszym czytelnikom na pewno spodoba się „Basia” Zofii Staneckiej. Książka opowiada o przygodach pięcioletniej, tytułowej Basi, która dopiero odkrywa świat. Wbrew pozorom nie jest to książka tylko dla przedszkolaków. Jeżeli z kolei ktoś lubi zwierzęta powinien przeczytać  serię „Zaopiekuj się mną” autorstwa Holly Webb.

Dla trochę starszych polecam „Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Książka opowiada o dziewczynce przypadkowo adoptowanej przez Marylę i Mateusza, która ciągle wpada w tarapaty.  No bo kto może pomylić wino z sokiem porzeczkowym, albo omal nie utopić się podczas zabawy w teatr?  Tylko Ania! Myślę, że warto przeczytać też „Emilkę ze Srebrnego Nowiu” tej samej autorki. Emilka w przyszłości chce zostać pisarką, niestety jej tata umiera po długiej chorobie, w dodatku dziecko trafia pod opiekę cioci, która nie chce, aby dziewczynka rozwijała swoje pasje. Większość osób polubi też pewnie „Podróż za jeden uśmiech” Adama Bahdaja, „Osobliwy dom pani Peregrine”  Ransoma Riggsa lub „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann. Przyznam,  że ostatnia książka jest trochę „ciężka”, ale kto nie chciałby poczytać o owcach próbujących rozwiązać zagadkę śmierci swojego pasterza?

Natomiast osoby lgnące do literatury wojennej pewnie polubią książkę Markusa Zusaka pt.: „Złodziejka książek”. Uważam, że spodoba im się też „Chłopiec w pasiastej piżamie” albo „Chłopiec na szczycie góry” Johna Boyna.  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego też muszą znaleźć się na tej liście, lecz książki tej nie poleciłabym dla młodszych dzieci, z uwagi na to, że niektóre sceny tam są dość brutalne, a sama lektura nie należy do najłatwiejszych. 

 Mam nadzieję, że spodoba Wam się któraś z powyżej wymienionych książek. Może ktoś rozważy czytanie podczas tegorocznych ferii? Niektóre książki naprawdę są warte uwagi.  Bo przecież „Kto czyta żyje podwójnie”. :)

MOŻE JEDNAK FILM?

 
Jednakże w Święta Bożego Narodzenia czytanie książek nie jest jedyną rzeczą, którą można robić, dlatego przedstawię wam całą listę filmów, które można obejrzeć w tym okresie.

- ,,Kevin sam w domu"  i ,,Kevin sam w Nowym Yorku", bo co to byłyby za Święta bez Kevina.

- ,,Grinch: świąt nie będzie", czyli film o stworku, który postanowił ukraść Święta

.- ,,Ekspres polarny" to film dla całej rodziny, opowiadający o chłopcu, który magicznym pociągiem dostaje się do krainy Świętego Mikołaja.

- ,,Rok bez Mikołaja" jest to film o Świętym Mikołaju, który zauważa, że coraz mniej dzieci w niego wierzy, więc postanawia zrobić sobie wolne. 

- ,,Klaus" opowiada historię Świętego Mikołaja i jest pięknym, animowanym filmem. 

- ,,Artur ratuje Gwiazdkę" - animowany film dla dorosłych i dzieci, mówi o ocaleniu Świąt Bożego Narodzenia. 

- ,,Rudolf czerwononosy renifer" renifer o imieniu Rudolf pragnie dostać się do zaprzęgu Świętego Mikołaja, jednak na przeszkodzie stoi jego dziwny, czerwony nos.

 

LUTY 2023

Nr 3 Rok szkolny 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie  Luty – miesiąc zakochanych 14 lutego obchodzimy Walentynki, święto zakochany...