W naszej szkole od wielu lat wydawana jest gazetka szkolna "Szkolpress". Tutaj możecie przeczytać artykuły, które się w niej ukazują. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, przyjaciół i sympatyków SP 29 do śledzenia naszej gazetki.

czwartek, 17 grudnia 2020

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

 Nadchodzą ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA!

 

Każdy kraj ma swoje tradycje bożonarodzeniowe, niektóre z nich znacznie różnią się od tych, które obchodzimy w Polsce. Oto spis jednych z ciekawszych tradycji bożonarodzeniowych w innych krajach:

1. Australia – Święta w Australii są moim zdaniem jednymi z najciekawszych świąt z tej listy. Nie pada u nich śnieg a ,,kolacja wigilijna” jest jedzona na plaży. Wszyscy dają sobie dużo kartek, a kartki, które otrzymali wkładają pod choinkę. Najciekawszą rzeczą w ich świętach jest chyba strój świętego Mikołaja, wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Ubrany jest on w strój płetwonurka, niekiedy też przypływa na desce surfingowej

2. Hiszpania – Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii trwają znacznie dużej niż w pozostałych częściach Europy, bo od 22 grudnia aż do 6 stycznia, ale nie to jest w Hiszpanii najciekawsze. Dzień 28 grudnia to Dzień Świętych Niewiniątek, czyli dzień, w którym według legendy król Herod rozkazał zabić wszystkie nowo narodzone dzieci, by zgładzić małego Jezusa. Na pozór wydawałoby się, że to święto religijne i dość ponure. Jednak prawda jest zupełnie inna – to święto jest odpowiednikiem Prima Aprilis. Tak więc jest pełne śmiechu, zabawy i żartów…

3. Norwegia – Norwegowie w Wigilię chowają wszystkie miotły. Może się to wydawać dziwne, ale wierzą oni, że tego dnia przerażające czarownice błąkają się po Ziemi i szukają pozostawionych mioteł by na nich odlecieć. 

4. Islandia – w Islandii dzieci nie dostają prezentów od świętego Mikołaja. Przynoszą je magiczne elfy pochodzące z gór. Obdarowują one najmłodszych przez kolejne 13 dni, codziennie zostawiając im drobne prezenty w butach pozostawionych na noc na parapecie. Niegrzeczne dzieci mogą liczyć jedynie na… zgniłego ziemniaka….

5.Czechy i Słowacja - w Czechach i Słowacji obchodzi się Boże Narodzenie tak jak w Polsce. Wiele zwyczajów jest takich samych, ale czy to znaczy, że nic nas jednak nie zaskoczy? Wigilia jest dniem wolnym od pracy. Do tradycji wigilijnych należy wróżenie (lanie ołowiu, przekrajanie jabłka, rzucanie butem w drzwi przez panny na wydaniu), ale też całodzienny post czy wigilijna kolacja. Kto pięknie i wzorowo będzie trzymał post przez cały dzień, ten pod koniec dnia zobaczy złotą świnkę, która przynosi szczęście. Czesi i Słowacy mają opłatki, ale nie łamią się nimi tylko smarują je miodem i zagryzają do zupy.

6. Boże Narodzenie w Niemczech także jest podobne do polskich świąt. Z Niemiec wywodzi się choinka. Brak jest u nich wolnego miejsca przy stole i łamania się opłatkiem. Za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje pieniążek, który zapewnić ma szczęście i dostatek na przyszły rok. Dodatkowo dzieci dostają specjalny talerz, na którym znajdują się suszone oraz świeże owoce, orzechy i ciasta.

7. Białoruś, Ukraina i Litwa to kraje, w których dominuje prawosławie. Kalendarz jakim się tam posługują jest przesunięty w stosunku do naszego mniej więcej o dwa tygodnie. Najważniejszy jest u nich Nowy Rok. W  sylwestra pojawia się choinka, prezenty i suto zastawiony stół. Boże Narodzenie obchodzi się zaś w tydzień po Nowym Roku, czyli 6 stycznia.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LUTY 2023

Nr 3 Rok szkolny 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie  Luty – miesiąc zakochanych 14 lutego obchodzimy Walentynki, święto zakochany...