W naszej szkole od wielu lat wydawana jest gazetka szkolna "Szkolpress". Tutaj możecie przeczytać artykuły, które się w niej ukazują. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, przyjaciół i sympatyków SP 29 do śledzenia naszej gazetki.

czwartek, 24 listopada 2022

LISTOPAD 2022

 Nr 1 Rok szkolny 2022/2023 

Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie 




REAKTYWACJA!


Zapraszamy do czytania Szkolpressu po reaktywacji. 
W szkole można kupić papierową wersję gazetki, tutaj zobaczyć możecie jej elektroniczną wersję w postaci bloga. Opiekunami gazetki są pani Dorota Humbert, pani Karolina Kwiatkowska-Kormaniak oraz pani Jagoda Niedbała. Spotkania redakcyjne odbywają się w środy o 11.30 w sali nr 16. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do tworzenia gazatki!



Chcesz wspomóc Szkolpress? 
Wydawanie gazetki to nie tylko pisanie artykułów. Potrzebujemy papier, na którym będziemy gazetkę drukować. Jeśli masz ochotę i możliwość przynieść papier do któregoś z opiekunów gazetki odwdzięczymy się punktami z zachowania. 


SPRAWOZDANIE - DZIEŃ POLSKI




DZIEŃ POLSKI - OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Jak co roku w naszej szkole 10 listopada świętowaliśmy Dzień Polski.
Obchody związane są z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 1918 roku.
Uczniowie wzięli udział w akademii przygotowanej przez szkolnych artystów pod opieką pani Beaty Grzembki, pani Agnieszki Pluty i pana Marcina Bojdoła.
Dodatkowo o godzinie 11.11 cała społeczność szkoły odśpiewała hymn. 
Była to okazja to przypomnienia nam czym jest patriotyzm!













fotorelacja autorstwa:  Kornelia Jankiewicz,  Alicja Solisz, Nela Szafranek.
 

WYWIAD Z PANIĄ DYREKTOR

Poznajmy lepiej naszą Panią Dyrektor - mgr Jolantę Noworytę. 
Jest dyrektorem naszej szkoły od wielu lat. Uczy geografii i przyrody. 


Czy trudno jest być dyrektorem? 

Dużo jest obowiązków, są one całkiem inne niż obowiązki nauczycieli. Nauczyciel przygotowuje się do lekcji, pracuje z uczniami, a dyrektor ma głównie „ogarnianie” dokumentów, planowanie jak rozdysponować środki, itp. 

Lubi Pani swoją pracę? 

Lubię, jak już tyle lat się pracuje to można do tego przywyknąć. Najbardziej brakuje ruchu. 

Czy planuje Pani jakieś zmiany w szkole? 

W tym roku zmian było najwięcej w ostatnich latach, zawsze są perspektywy na kolejne. W tym roku powstał nowy plac zabaw, pracownia smaku, sala zbaw, w ubiegłym roku nowa jadalnia. Powstała również nowa klasa dla klas 1. Dokupiliśmy szafek, by wszyscy uczniowie je mieli . 

Jakie jest Pani marzenie dotyczące szkoły? 

Żeby wszyscy uczniowie byli uśmiechnięci, szczęśliwi, lubili szkołę i chcieli do niej chodzić. 

Czy uważa Pani, że odnowienie gazetki szkolnej za dobry pomysł? 

Bardzo dobry pomysł, czekałam na nauczycieli i uczniów, którzy by chcieli to poprowadzić. 

Co jest Pani ulubionym zajęciem? 

Dalekie spacery, chodzenie z kijkami, pływanie i narciarstwo. 

Czy lubi Pani zwierzęta? Jeśli tak to jakie?

Uwielbiam koty, psy. 

Czy ma Pani jakiejś zastrzeżenia wobec uczniów naszej szkoły? 

Czasami za bardzo śmiecą, co poniektórzy chłopcy nie wiedzą jak w toaletach używać papieru toaletowego i ręczników. Ale najbardziej cenię, kiedy potrafią się do tego przyznać. 

Ile lat Pani pracuje w szkole? 

Bardzo długo, 42 lata. 

Jak według Pani można świętować 11 listopada? 

Uroczyście, wesoło i szczęśliwie, lecz też trzeba pamiętać, by dzieciom mówić o tym, kto miał duży wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę. 

Czy podobało się Pani w akademii, to jak uczniowie wcielali się w różne postacie? 

Tak, bardzo mi się to podobało. 

Czy sądzi Pani ze każdy Polak powinien obchodzić 11 listopada? 

Tak, powinien.


wywiad przeprowadziły: Nela Szafranek, Alicja Solisz, Kornelia Jankiewicz

SPRAWOZDANIE - EUROWEEK

                    ÓSME KLASY NA EUROWEEK

W dniach 25-29 października klasy 8 naszej szkoły miały okazję przebywać na EuroWeeku - wycieczce integracyjnej, prowadzonej z zagranicznymi animatorami, podczas której mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. W tym artykule przedstawimy, jak wyglądał wyjazd z punktu widzenia uczennic. Miłego czytania :).

Zakwaterowanie

Przebywaliśmy w ośrodku ,,Melafir” w Lądku Zdroju - mieście w województwie dolnośląskim położonym blisko granicy z Czechami. Znajduje się tam uzdrowisko, które z resztą, w trakcie spaceru po mieście, mieliśmy okazję odwiedzić i spróbować jego wód leczniczych. Chodząc po Lądku Zdroju można odczuć klimat jakby sprzed kilkunastu lat: było tam bardzo spokojnie, a w nocy na niebie było o wiele więcej gwiazd niż w mieście. Ośrodek był bardzo zadbany, ze smacznymi posiłkami i ładnymi pokojami. Oprócz nas w przebywała tam również druga grupa uczniów z innej szkoły, z którą co dzień mieliśmy wspólne zajęcia. 




Animatorzy i zajęcia 

Podczas wyjazdu poznaliśmy paru animatorów-wolontariuszy, z różnych krajów, m.in Peru, Azerbejdżanu, czy Zimbabwe. Posługiwali się oni jedynie językiem angielskim i z tego właśnie powodu, na szkoleniu była bardzo miła atmosfera. Codziennie o 8.30 mieliśmy śniadanie, a o 9.30 rozpoczynaliśmy zajęcia, zazwyczaj tanecznie. Wolontariusze uczyli nas różnych nowych układów, a my w ramach ruchu fizycznego, powtarzaliśmy je. Po każdej sesji mieliśmy przerwy, podczas których mogliśmy iść do pokoju, np. żeby coś zjeść. Oprócz tańca, animatorzy proponowali nam też przeróżne prezentacje, dzięki którym mogliśmy poćwiczyć umiejętność wypowiadania się przed publicznością, zabawy ruchowe, czy integracyjne, mające na celu zapoznanie się z innymi ciekawymi osobami. Zdarzały się też zadania rysunkowe, lub ćwiczenia pisemne. Osobiście, najbardziej jednak spodobały mi się “scenki”. Wyglądało to mniej więcej tak, że w grupach otrzymywaliśmy propozycję wystawienia sceny z danego filmu, reklamy bądź parodii, po czym musieliśmy zaprezentować ją przed publicznością. 5 Było z tym dużo zabawy, ponieważ na to polecenie było dostępne najwięcej czasu, a więc mieliśmy szansę przygotować się na najwyższym poziomie. Często potrzebne było przebranie czy makijaż, a to zazwyczaj wychodziło bardzo zabawnie. Warto wspomnieć, że przez ostatnie dni wyjazdu wieczorem mieliśmy dostęp do sali, gdzie odbywało się szkolenie, a więc zaczęliśmy urządzać dyskoteki, na których naprawdę świetnie dało się wyszaleć i pobawić. Zapomniałam wspomnieć o obiadach (swoją drogą bardzo smacznych), które mogliśmy zjeść codziennie o 14.00, natomiast kolacje przygotowywane były o godzinie 18.00. 



Wycieczki 

Oczywiście nie zabrakło również wycieczek. Pierwszego dnia, zanim jeszcze dotarliśmy na miejsce, zatrzymaliśmy się w kopalni złota w Złotym Stoku. Zwiedzaliśmy ją razem z przewodnikiem. Na koniec wspięliśmy się na niewielkie wzniesienie, na górze którego ponownie weszliśmy pod ziemię, tym razem aby zobaczyć podziemny wodospad. Był też czas na zakup pamiątek, w tym robionych na miejscu monet z wizerunkiem Św. Krzysztofa, patrona nie tylko kierowców, ale też górników zajmującym się złotem. Druga wycieczka miała miejsce w trakcie trwania EuroWeeku. Pojechaliśmy najpierw do Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie odwiedziliśmy muzeum zapałek oraz zobaczyliśmy zabytkową bramę z XVI wieku. Potem pojechaliśmy do Kłodzka, gdzie zwiedziliśmy rynek i mieliśmy trochę czasu wolnego. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej, odwiedziliśmy piękny Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy, liczący blisko 400 lat. Jest on największą drewnianą barokową budowlą w Europie. sprawozdanie 6 sprawozdanie




Ogólne wrażenia 

Na EuroWeeku bardzo mi się podobało. Poznałam nowych ludzi, dużo nauczyłam się o ich kulturze i przyjemnie spędziłam czas (na sali nie wolno było używać telefonów, więc mniej z niego korzystałam). Myślę, że zajęcia pomogły mi w rozumieniu języka angielskiego ze słuchu, pokonałam też strach przed wystąpieniami publicznymi i udoskonaliłam mowę. Szczerze mogę polecić taki wyjazd, z pewnością na długo go zapamiętam. 

Autorki: Emilia Eisermann i Laura Pawłowska, kl. 8d

KALENDARIUM - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 Koleżanko i kolego bądź życzliwy dla każdego

21 listopada obchodzimy światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień


Ten dzień przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie.

Wystarczy uśmiech i ciepłe spojrzenie. Słowa: „Dziękuję za to że jesteś…”, „Wszystkiego dobrego…” czy „Miłego dnia,” – to proste, znane wszystkim zwroty, dzięki którym możemy mieć pewność, że wywołają radość i uśmiech u innych.

Każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i bezinteresownej pomocy.

Musimy pamiętać, aby życzliwość gościła w naszej szkole cały rok, a nie tylko od święta.

             A więc bądźcie życzliwi!



autorka: Kinga Blok, kl.8d.


KALENDARIUM LISTOPADA

 LISTOPADOWE KALENDARIUM
ŚWIĄT TYPOWYCH I NIETYPOWYCH






poniedziałek 

wtorek 

środa 

czwartek 

piątek 

sobota 

niedziela 

 

1 

Wszystkich Świętych 

2 

Zaduszki 

3 

Święto  

Myśliwych 

4 

Dzień  

Taniego  

Wina 

5 

Dzień Postaci Z Bajek 

6 

Dzień  

Saksofonu 

7 

Dzień  

Kotleta 

Schabowego 

8 

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 

9 

Europejski Dzień Wynalazcy 

10 

Dzień Jeża 

11 

Święto 

Niepodległości 

 
 

12 

Dzień Drwala 

 
 

13 

Dzień  

Łamańców Językowych 

 

14 

Dzień Cukrzycy 

15 

Dzień Uwięzionego Pisarza 

16 

Dzień Tolerancji 

17 

Dzień Czarnego Kota 

18 

Dzień Myszki Miki 

19 

Dzień Toalet 

20 

Dzień Absurdu 

21 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

 
 

22 

Dzień Kredki 

 
 

23 

Święto Wojskowej Służby Prawnej 

24 

Dzień Buraka 

 
 

25 

Dzień Pluszowego Misia 

 
 

26 

Dzień Ciasta 

 
 

27 

Dzień Marvela 

 

28 

Dzień Podłości 

 
 

29 

Dzień Podchorążego 

 
 

30 

Dzień Białych Skarpetek 

 

 

 








Wytwórnia Disney jest najbardziej znaną wytwórnią bajek na świecie.
 Jej założycielem był Walt Disney.


Co do drwali są w McDonald's od 23 listopada. Smacznego!


Myszka Miki to najbardziej znana postać wytwórni Disney.


Obok DC Marvel to największy wydawca komiksów i filmów o superbohaterach.
A Wy wolicie bohaterów Marvela czy DC?



Kto to właściwie podchorąży? To stopień wojskowy w Wojsku Polskim.

autorki: Maja Salamon, Dominika Woźnikowska


LUTY 2023

Nr 3 Rok szkolny 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie  Luty – miesiąc zakochanych 14 lutego obchodzimy Walentynki, święto zakochany...