W naszej szkole od wielu lat wydawana jest gazetka szkolna "Szkolpress". Tutaj możecie przeczytać artykuły, które się w niej ukazują. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, przyjaciół i sympatyków SP 29 do śledzenia naszej gazetki.

niedziela, 28 marca 2021

Święta tuż, tuż…

Wyskoczył jak królik z kapelusza, bo Wielkanoc nadciąga

 



Znamy wiele tradycji wielkanocnych: malujemy pisanki, zanosimy palmy do kościołów, a w lany poniedziałek lejemy się wodą. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd się te zwyczaje wzięły?

Malowanie pisanek jest chyba najbardziej kojarzonym z Wielkanocą zwyczajem, a same pisanki stały się czymś dla Wielkanocy niezwykle charakterystycznym - jak śnieg dla zimy. Sama tradycja malowania jajek jest niezwykle stara, była ona obecna już w starożytnym Egipcie, gdzie kurze jajka zdobiono wizerunkiem skarabeuszy, natomiast w Chinach - ptaków i kwiatów. Najstarsze odkryte pisanki na ziemiach Polski pochodzą z końca X wieku. Pisanki stały się symbolem Wielkanocy, oznaczają odradzającą się przyrodę, a w chrześcijaństwie wiarę w Chrystusa.

Tradycja robienia palm wielkanocnych związana jest z uroczystym wjazdem Jezusa do Jerozolimy, kiedy to miejscowi witali go gałązkami palmowymi. W Polsce jednak palmy nie rosną i zostały zastąpione innymi rodzajami gałązek.

Śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek i jego tradycyjne lanie się wodą wzięło się od Słowian, którzy świętowali odejście zimy i nadejście wiosny, właśnie lejąc się zimną wodą. Miało to też symboliczne znaczenie oczyszczenia z zimowego brudu, a w czasach chrześcijańskich  również z grzechu.

Inną charakterystyczną tradycją, ale jednak niezwykle słynną,  jest zajączek wielkanocny. A skąd on się wziął? Skojarzenie zajączka z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się obrazki przedstawiające ów zwierzę razem z pisankami. Nie do końca wiadomo skąd się to wzięło, ale popularna teoria mówi, że pojawienie się tego zwierzęcia niejako zwiastuje wiosnę, a Wielkanoc jest świętem ściśle związanym wiosną.

Mam nadzieję, że z tego artykułu dowiedzieliście się czegoś, co was zainteresowało.

Autor artykułu: Michał Jałowiecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LUTY 2023

Nr 3 Rok szkolny 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie  Luty – miesiąc zakochanych 14 lutego obchodzimy Walentynki, święto zakochany...